()

اگر طراح رابط کاربری ” UI” را در گوگل جستجو کنید. ممکن است بیشتر از گذشته گیج شوید. کمکی نمی‌کند که UI و UX غالباً روی‌هم قرارگرفته‌اند و دیدن اینکه جایی یکی به پایان می‌رسد و دیگری شروع می‌شود دشوار است.

درحالی‌که این دو به‌طور جدایی‌ناپذیری به هم پیوند خورده‌اند، اما مهم است که بدانید طراحی رابط کاربر یک زمینه به‌تنهایی است. مطمئناً هم‌پوشانی وجود دارد، اما درنهایت، طراحی UI با مجموعه کارهای خاص خود همراه است و بنابراین یک مهارت کاملاً متفاوت را می‌طلبد.

شاید شما در حال کار در UI هستید و می‎خواهید بدانید چه چیزی در انتظار شماست. شاید شما در حال حاضر در صنعت هستید و فقط نیاز به‌وضوح در این مورد دارید. این مقاله برای شمایی است که یک طراح تجربه کاربری هستید یا اینکه می‌خواهید این حرفه را شروع کنید، پس با ما همراه باشید.

در این مقاله به مباحث زیر می‌پردازیم:

 1. طراحی UI چیست؟
 2. طراحی UI جنبه بصری دارد!
 3. طراحی UI جنبه انسانی دارد!
 4. طراح UI به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟
 5. طراح UI چه وظایفی را می‌تواند انتظار داشته باشد؟
 6. تفاوت طراحی گرافیک و طراحی رابط کاربری چیست؟
 7. اصول طراحی کاربری یا UI چیست؟
UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟

طراحی UI چیست؟

طراحی رابط کاربری یک زیرمجموعه مهم UX است. هر دو هدف نهایی یکسانی دارند. تجربه‌ای مثبت را برای کاربر فراهم می‌کنند. اما طراحی UI کاملاً جداگانه است. مهم‌ترین ویژگی هر محصول، قابل‌استفاده بودن آن است. مثلاً وقتی می‌خواهید یک در را بازکنید از دستگیره استفاده می‌کنید. بدون دستگیره درباز و بسته نمی‌شود و به همین دلیل قابلیت استفاده ندارد. یا وقتی می‌خواهید از یک چاقو استفاده کنید، دسته آن را می‌گیرید. بدون دسته، مجبور بودید تیغه چاقو را با دست بگیرید که هم خطرناک است و هم استفاده از آن راحت نیست. در حقیقت هر چیزی که باعث شود بتوانیم از یک محصول استفاده کنیم، رابط کاربری نام دارد. با این توضیحات، رابط کاربری در طول تاریخ سابقه دارد. هر محصولی که بشر تولید می‌کند، قاعدتاً باید قابل‌استفاده باشد و رابط کاربری داشته باشد.

به بیان ساده، UI همان چیزی است که شما برای تعامل با یک محصول استفاده می‌کنید، درحالی‌که UX به احساس این تعامل کلی مربوط می‌شود. ما قبلاً در مقاله “تفاوت تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) چیست؟” درباره تفاوت بین تجربه کاربری و طراحی رابط کاربری به‌طور گسترده نوشته‌ایم، بنابراین از این به بعد فقط به UI خواهیم پرداخت. اگر پس از مطالعه همه‌چیز در مورد نقش یک طراح رابط کاربر، تمایل به تبدیل‌شدن به آن رادارید، حتماً به راهنمای گام‌به‌گام طراح ارشد رابط کاربری اریک بیلر در مورد چگونگی انجام دقیق آن بروید.

چنان‌که گفتیم رابط کاربری از قدیم وجود داشت اما اصطلاح UI یا User Interface Design به معنای امروزی در عصر کامپیوتر به وجود آمد. امروزه UI را فضایی می‌دانند که تعامل میان انسان و ماشین در آن رخ می‌دهد. با رواج استفاده از کامپیوتر و دیگر ابزارهای دیجیتال، دانش طراحی UI نیز شکل گرفت. دانشی که هدفش ارائه محصولاتی باقابلیت استفاده آسان به کاربران است.

طراح UI به این فکر می‌کند که هر المان باید کجای صفحه قرار بگیرد؟ فرم‌ها چگونه باشند؟ دکمه ارسال فرم کجا باشد؟ خطاها چطور به کاربر نشان داده شوند؟ گزینه‌های اصلی را کجا قرار بدهیم که به‌راحتی دیده شوند؟ و … . کاربران از پر کردن فرم متنفرند! یک دلیل این مسئله، نوع طراحی فرم‌ها است. فیلدهای متعدد، نزدیکی بیش‌ازحد آن‌ها به هم و دریافت اطلاعات بی‌ربط از کاربر، باعث می‌شود او فرم را نیمه‌کاره رها کند.

روی مسئله قابلیت استفاده تأکید می‌کنم تا طراحی UI را با طراحی گرافیک اشتباه نگیرید.

UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟

طراحی UI  جنبه بصری دارد!

طراحی UI بر روی تجربه بصری کاربر متمرکز است. این نحوه تعامل کاربر با یک رابط را تعیین می‌کند. چه یک برنامه، یک بازی ویدیویی یا یک وب‌سایت. همه‌چیز در مورد نحوه حرکت کاربر از A به B از طریق نقاط مختلف لمس بصری است. به ضربه زدن روی یک دکمه یا کشیدن تصاویر بیندیشید.

وظیفه یک طراح UI طراحی تمام صفحه‌هایی است که کاربر از طریق آن حرکت می‌کند و ایجاد عناصر بصری و خصوصیات تعاملی آن‌ها، که این حرکت را تسهیل می‌کند.

طراحی UI جنبه انسانی دارد!

امروزه، یک طراح UI با در نظر گرفتن رفتار انسان کار می‌کند.

چطور؟

به آن این‌گونه نگاه کن. رابط کاربری خوب، به‌سختی به فکر کاربر نیاز دارد. برنامه موردعلاقه خود را در نظر بگیرید: استفاده از آن ساده است، درست است؟ وقتی برای اولین بار آن را نصب کردید، سنین زیادی را صرف کار کردن در مورد چگونگی رسیدن از A به B نکردید. این کاملاً واضح بود.

طراح UI در این امر مهم است. آن‌ها درباره کاربر و چگونگی عملکرد ذهن فکر می‌کنند. آن‌ها از مواردی مانند الگوها، فاصله و رنگ برای راهنمایی کاربر استفاده می‌کنند.

“بصری” کلمه کلیدی در اینجا است. نه‌تنها طراح UI یک موجود خلاق است. آن‌ها همچنین پیش‌بینی آنچه در هر مرحله انتظار دارند را به‌جای کاربر می‌گذارند. سپس آن‌ها از این همدلی برای طراحی عناصر بصری و تعاملی استفاده می‌کنند که به‌گونه‌ای پاسخ می‌دهند که برای کاربر طبیعی باشد.

بگذارید بگوییم شما از یک برنامه برای جستجوی یک آپارتمان جدید استفاده می‌کنید. به‌طور خاص یک لیست توجه شمارا جلب می‌کند، بنابراین برای مشاهده گالری کلیک کنید. یک تصویر با اندازه کامل صفحه‌نمایش شمارا می‌گیرد، شما می‌دانید که تصاویر بیشتری وجود دارد، بنابراین با استفاده از انگشت خود می‌توانید گالری را بکشید. هیچ دستورالعملی برای این کار وجود نداشت. به‌نوعی، شما فقط می‌دانستید. این کار طراح UI است. آن‌ها به آنچه کاربر انتظار دارد فکر می‌کنند و رابط برنامه را بر اساس آن طراحی می‌کنند.

به‌طور خلاصه: UX نقشه استخوان‌های برهنه را بیرون می‌کشد. سپس رابط کاربر با نقاط لمسی بصری و تعاملی آن‌ها را از بین می‌برد و کاربر را در حد امکان بصری حرکت می‌کند.

طراح UI به چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

وقتی صحبت از مهارت‌هایی می‌شود که طراحان رابط کاربری برای پیشرفت در این زمینه نیاز دارند، بسیار متنوع‌تر از آن است که فکر می‌کنید. مطمئناً، یک طراح UI به جزئیات دقیق نیاز دارد. اما، همان‌طور که در مورد آن بحث کردیم، طراح UI بودن چیزی فراتر از نشستن مقابل صفحه است. داشتن مهارت‌های نرم که باعث پیشرفت شما در یک تیم می‎شود به همان اندازه تسلط بر ابزارها و روش‌های مناسب مهم است.

بیایید نگاهی به برخی از مهارت‌های اصلی نرم و سخت هر یک از طراحان رابط کاربری بیندازیم:

UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟

مهارت‌های نرم

ارتباطات در طراحی رابط کاربری کلیدی است. همان‌طور که طرح‌های خود را به توسعه‌دهندگان می‎سپارید، باید عملکرد موردنظر هر عنصری را که طراحی کرده‌اید به‌طور مصر برقرار کنید. برقراری ارتباط با مشتری و سهامداران قسمت مهمی از هر نقش طراحی UI است. شما اغلب باید تصمیمات طراحی خود را با بیشترین جزئیات ممکن توضیح دهید و حتی توجیه کنید.

از طراحان UX تا توسعه‌دهندگان وب، ذینفعان گرفته تا مشتریان، طراحان UI در هر سطح همکاری می‌کنند. خوب کار کردن در یک تیم یک مهارت اساسی است، که شامل گوش دادن و عیب‌یابی باهم برای ریشه‌یابی مشکل است. طراحان رابط کاربری باید به همان راحتی از جهت دادن خلاقیت استفاده کنند.

شما تمایل دارید که همه یک هدف مشترک داشته باشند و کار گروهی واقعاً باعث می‎شود که رؤیا به نتیجه برسد!

به یاد دارید وقتی جنبه انسانی طراحی UI را لمس کردیم؟ قرار دادن خود در جای کاربران به همدلی نیاز دارد. حفظ قابلیت دسترسی و فراگیر بودن در خط مقدم ذهن شما برای ایجاد رابط هایی که همه کاربران از آن لذت خواهند برد بسیار حیاتی است. اگر زیبایی و تصاویر خلاقانه را بالاتر از قابلیت استفاده قرار دهید، خیلی دور نخواهید شد!

مهارت‌های سخت

حتی موقعیت‌های طراحی UI سطح ابتدایی مهارت در حداقل یکی از ابزارهای طراحی و نمونه‌سازی استاندارد صنعت مانند Sketch ، Adobe XD  و ابزارهای نمونه‌سازی اولیه مانند InVision رادارند. وقتی راه خود را یاد گرفتید، کنار آمدن با دیگران بسیار راحت‌تر است. طراحان رابط کاربری نیاز به درک کاملی از روش‌های اساسی، نظریه‌ها و عملکردهایی دارند که اساس طراحی رابط کاربری را تشکیل می‌دهند. این موارد شامل تئوری رنگ، تایپوگرافی و الگوهای طراحی UI و همچنین رویکردهای اساسی طراحی مانند اصول گشتالت است که به شما کمک می‌کند بینش عمیق‌تری در مورد درک و تفسیر کاربران از کار شما داشته باشید. طراح رابط کاربر در حال آزمایش جریان‌های کاربر است.

طراح UI چه وظایفی را می‌تواند انتظار داشته باشد؟

بنابراین، کار طراح UI این است که چشم‌انداز طراح UX را زنده کند. اما آن‌ها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

مطمئناً نقش شما بسته به داخلی یا آزاد بودن و نوع پروژه‌هایی که کار می‌کنید بسیار متفاوت خواهد بود. بااین‌حال، تقریباً هر طراح UI می‎تواند انتظار موارد زیر را داشته باشد:

UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
 1. همکاری

همان‌طور که قبلاً صحبت کردیم، همکاری جنبه اجتناب‌ناپذیری در طراحی UI است. به‌خصوص در آغاز روند، می‌توانید انتظار داشته باشید که هم با مشتری و هم با طراح UX همکاری نزدیک داشته باشید. به‌هرحال، رابط کاربری کاملاً مربوط به انسان است، بنابراین باید کمی وقت خود را صرف شناختن مارک و کاربر هدف آن کنید. چه اهداف کاربر را هنگام حرکت در محیط رابط شما هدایت می‌کند و انتظارات او چیست؟

تحقیقات کاربر و شخصیت‌ها تحت UX قرار می‌گیرند، اما این طراح UI است که این اطلاعات را بگیرد و با آن‌ها کار کند. طراح UX به‌احتمال‌زیاد یک قاب سیم برای کار با شما فراهم می‌کند. سرانجام، باید طرح خود را به توسعه‌دهندگان تحویل دهید. درنهایت، ایجاد یک ارتباط بین تیم‌های مختلف و امکان برقراری ارتباط واضح برای موفقیت پروژه شما بسیار مهم است.

 1. طرح

مطمئناً، نقشی در رابط کاربری شمارا ملزم می‌کند که بسیار با طراحی عملی شوید. این شامل طراحی صفحات و ایجاد نقاط لمسی بصری و همچنین تعامل پشت آن‌ها است. طراحان رابط کاربری همچنین مسئولیت اطمینان از سازگاری رادارند، بنابراین ایجاد یک راهنمای سبک یا زبان تصویری برای استفاده در سراسر صفحه است. بنابراین ممکن است یک طراح UI انتظار داشته باشد که در لیست کارهای خود ببیند. اجازه دهید برخی از مشخصات را بررسی کنیم.

 • طراحی هر صفحه جداگانه که کاربر با آن ارتباط برقرار می‌کند، ازجمله طرح: چه کسی باید کجا برود؟ چقدر باید فضای بین هر عنصر باقی بماند؟ چه الگوهای بصری و سلسله مراتبی باعث ایجاد یک تجربه کاربر بصری می‌شود؟
 • با توجه به نحوه نمایش برنامه در اندازه‌های مختلف صفحه‌نمایش، به طراحی پاسخگو فکر کنید.
 • طراحی عناصر UI مانند دکمه‌ها، آیکون‌ها، لغزنده‌ها و نوارهای پیمایشی.
 • با استفاده از درک جامع آن‌ها از تئوری رنگ، یک پالت رنگی عالی و منحصربه‌فرد ایجاد می‌کند که برخی از شخصیت‌ها را به وب‌سایت یا برنامه تزریق می‌کند.
 • انتخاب صحیح قلم‌ها و حروف‌چینی.
 • طراحی تعامل هر یک از عناصر UI: مثلاً وقتی کاربر روی آن کلیک می‌کند، یک دکمه چه‌کاری انجام‌ می‌دهد؟
 • ایجاد انیمیشن.
 • ایجاد راهنمای سبک برای استفاده در کل برنامه، اطمینان از انسجام و آشنایی کاربر.

مرحله طراحی ممکن است شامل ایجادWireframes ، کنار هم قرار دادن تابلوهای خلق‌وخو و طرح ایده‌های مختلف برای نحوه به نظر رسیدن رابط باشد. در اینجا، طراحان UI از ابزاری مانند Photoshop و Sketch  استفاده خواهند کرد.

UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
 1. نمونه‌سازی اولیه

به‌عنوان یک طراحUI ، آزمایش مکرر طرح‌های خود نیز مهم است. و این همان نمونه اولیه است. نمونه‌های اولیه به شما امکان می‌دهد تا طرح‌های بصری خود را به نمایش بگذارید، به شما کمک می‌کند تا به‌سرعت نقص‌ها را شناسایی کرده و لبه‌های خشن را صاف کنید. نمونه‌سازی و آزمایش بخشی مهم درروند کار طراحی رابط کاربر است، زیرابه شما امکان می‌دهد محصول نهایی همه جعبه‌ها را تیک بزنید.

سه نوع مختلف از نمونه‌های اولیه وجود دارد:

 1. فریم‌های سیم باکیفیت پایین، طرح‌های اساسی و عناصری هستند که روی کاغذ یا تخته‌های سفید کشیده می‌شوند. طرح‌های خشن جریانات کاربر روش‌های عالی برای برقراری سریع ایده با حداقل هزینه یا تلاش است.
 2. هنگامی‌که جریان کاربر و طرح‌بندی صفحه مشخص شد، نمونه‌های اولیه قابل کلیک صفحه‌های ایستا هستند که شامل جزئیات سطح متوسط ​​تا بالا هستند.
 3. نمونه‌های اولیه با وفاداری بالا معمولاً دارای تعاملات پیشرفته و انتقال هستند و اساساً به خود محصول نهایی شباهت دارند. این مرحله‌ای است که هرگونه تنظیم دقیق قبل از تحویل طرح‌های نهایی به توسعه‌دهندگان انجام می‌شود.

طراحان رابط کاربر اغلب از ترکیبی از ابزارها برای ایجاد نمونه‌های اولیه خود استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال: برنامه‌هایی مانند InVision برای طراحی تعاملات اساسی برای نمونه‌های اولیه باکیفیت پایین بسیار عالی هستند، درحالی‌که ابزارهایی مانند Principle هنگام اصلاح تصحیح انتقال و انیمیشن‌های خاص مفید هستند. از دیگر ابزارهای نمونه‌سازی محبوب، می‌توان بهProto.io ، Adobe XD  و Figma اشاره کرد.

UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟

تفاوت طراحی گرافیک و طراحی رابط کاربری چیست؟

به دلیل وجود کلمه طراح یا طراحی، گاهی اوقات رابط کاربری زیرمجموعه هنر و دیزاین قرار می‌گیرد. بزرگ‌ترین دانشگاه‌های جهان، مثلاً ام آی تی، طراحی رابط کاربری را در شاخه علوم کامپیوتر ارائه می‌کنند. حال باید ببینیم تفاوت طراحی گرافیک یا طراحی بصری Visual Design با طراحی UI چیست و چرا نمی‌توان آن را زیرشاخه هنر طراحی دانست؟

کسی که رابط کاربری طراحی می‌کند، باید با اصول گرافیک آشنایی داشته باشد. بااین‌حال، هدف اصلی‌اش طراحی یک نرم‌افزار یا یک و سایت زیبا نیست. بلکه می‌خواهد محصولی طراحی کند که کاربران بتوانند به‌آسانی از آن استفاده کنند و به هدف خود برسند. در حقیقت طراح UI از اصول گرافیک و زیبایی‌شناسی در راستای ایجاد کاربری آسان استفاده می‌کند. مثلاً برای این‌که یک گزینه به‌راحتی در معرض دید کاربران قرار بگیرد، از یک رنگ خاص در طراحی آن استفاده می‌کند.

برای روشن‌تر شدن موضوع، سایت‌هایی را به یاد بیاورید که ظاهر خوب و کاربری بد دارند. مثلاً سایت‌هایی با رنگ‌بندی زیبا که طراحی منوی آن‌ها پیچیده است. برای پیدا کردن یک مورد خاص کاربران را مجبور به زدن چندین کلیک می‌کنند یا باعث سردرگمی آن‌ها می‌شوند.

طراحی گرافیک خوب یعنی سایت یا نرمافزار باید زیبا باشد، طراحی UI  خوب یعنی کار با نرمافزار باید ساده باشد.

اصول طراحی کاربری یا UI چیست؟

قبل از این‌که به مراحل طراحی UI بپردازیم، باید ببینیم اصول اولیه UI چیست . اصولی که یک طراح حرفه‌ای هنگام اجرای پروژه آن‌ها را در ذهن دارد و رعایت می‌کند. 5 اصل اساسی طراحی رابط کاربری یا UI ازاین‌قرار هستند.

 1. رعایت ساختار

منظور از رعایت ساختار این است که رابط کاربری باید هدف، معنا و سمت‌وسو داشته باشد. نظم و ساختاری روشن و مشخص، که کاربران بتوانند آن را درک کنند و تشخیص بدهند. نباید چیزهای بی‌ربط را در کنار هم قرار بدهید. دسته‌بندی مشخص داشته باشید. در یک نگاه به محصول، کاربر باید بتواند بخش‌های مختلف را تشخیص بدهد. باید بداند برای رفع هر یک از نیازهای خود به کدام بخش مراجعه کند.

UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
UI چیست و طراح UI چه‌کاری انجام می‌دهد؟
 1. رعایت سادگی

تکنولوژی‌ها روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شوند و در همین زمان، رقابت بر سر سادگی است! از گوشی‌های تلفن همراه گرفته تا سایت‌های فروشگاهی، نمونه‌ای موفق‌تر است که در طراحی UI آن اصل سادگی بیشتر رعایت شده باشد.

باید محصول را به‌گونه‌ای طراحی کنید که کاربر به‌سادگی روش استفاده از آن را بفهمد. کارهای پرتکرار و متداول باید به‌راحتی انجام شوند. کاربر نباید برای انجام فرایندهای پیچیده، مسیر پیچیده‌ای در پیش رو داشته باشد. به‌عبارت‌دیگر، مهم نیست تکنولوژی چقدر پیچیده است، کاربری را آسان نگه‌دارید.

حتماً نمونه‌های عالی فراوانی از این مورد در ذهن دارید. نمونه‌هایی که تکنولوژی‌های پیشرفته را به‌سادگی چند کلیک در اختیارتان قرار می‌دهند. مثلاً سیستم‌عامل ویندوز را در نظر بگیرید که هر نسخه از آن نسبت به نسخه قبلی رابط کاربری ساده‌تری دارد. به‌عبارت‌دیگر یوزر فرندلی‌تر است.

 1. قابل دید بودن

قابلیت دیده شدن یا اصل پدیداری یکی دیگر از اصول مهم UI است. این‌که چه اطلاعاتی را در معرض دید کاربر قرار می‌دهید، اهمیت بسیاری دارد. در نظر داشته باشید که کاربر تنها باید چیزهایی را ببیند که به آن‌ها نیاز دارد. تمامی گزینه‌های موردنیاز کاربران را باید با ساختاری صحیح در دسترس او قرار دهید. با اطلاعات نامربوط، غیرضروری یا فرعی باعث سردرگمی کاربر نشوید و برایش مزاحمت ایجاد نکنید.

تمامی موارد مهم و موردنیاز کاربر را در معرض دید او قرار دهید. کاربر نباید مجبور شود مطالب موردنظرش را از محصولتان استخراج کند!

 1. اصل بازخورد یا اطلاعرسانی به کاربر

هر سیستمی ممکن است تغییر کند. ممکن است خطاهایی پیش بیاید. وضعیت‌ها تغییر می‌کنند و موارد استثنایی رخ می‌دهد. باید بتوانید این موارد را با زبانی قابل‌فهم به کاربر منتقل کنید. باید به او توضیح بدهید که در این موارد چه‌کار کند، چه اتفاقی افتاده است و قدم بعدی چیست.

 1. اصل انعطافپذیری

منظور از انعطاف‌پذیری یا تحمل UI چیست ؟ یعنی UI را اولا با کمترین درصد احتمال رخ دادن خطا و اشتباه طراحی کنید.  ثانیاً اگر خطایی رخ داد کاربر را منفجر نکنید! سیستم را طوری طراحی کنید که تحمل بالایی نسبت به خطا و اشتباه داشته باشد.

کلمات پایانی

یک شغل در طراحی UI تنوع زیادی دارد. البته، طراحان رابط کاربری به یک‌چشم بصری تیزبین نیاز دارند، اما نباید جنبه روان‌شناختی را دست‌کم گرفت. برای طراحی رابط های کاربرپسند، باید نحوه کار افراد را بفهمید و اینکه هر عنصر بصری و تعاملی چگونه تجربه آن‌ها را شکل می‌دهد.

امیدوارم اکنون شما ایده روشنی ازآنچه یک طراح UI انجام می‌دهد داشته باشید. در آخر شمارا به خواندن مقاله “یک روز از زندگی یک طراح UX” دعوت می‌کنم.

این مقاله چقدر مفید بود؟ با کلیک روی ستاره ها رتبه بده تا بدونیم چه مدل مقالاتی بنویسیم...

میانگین امتیاز / 5. تعداد آراء: