()

بعضی‌اوقات می‌توانیم بدترین دشمن خودمان باشیم. ما کارهایی را عمداً یا ناخودآگاه انجام می‌دهیم که مانع موفقیت ما می‌شود. اگر فکر می‌کنید بعضی آدم‌ها خلاق به دنیا می‌آیند و شما از چنین موهبتی بی‌بهره هستید، اشتباه می‌کنید. برخی آدم‌ها خلاق‌ترند، چون خلاقیت را در خود پرورش می‌دهند. در حقیقت، کارشناسان معتقدند خلاقیت از اساس مهارتی آموختنی است. پس مانند هر مهارت دیگر، باید با تمرین و کوشش خلاق بودن را یاد بگیرید. خواستن کافی نیست و برای خلاق بودن باید هرروز تلاش کنید و خودتان را به‌سوی افکار نو و ایده‌های روشن سوق دهید. اما باید بدانید که بیشتر وقت‌ها بزرگ‌ترین موانع خلاقیت عادت‌های ما هستند. اولین قدم برای از بین بردن این رفتارهای مخرب، تصدیق آن‌ها است. در این مطلب 8 عادت نابودکننده خلاقیت را معرفی می‌کنیم. اگر چنین عادت‌هایی دارید، بهتر است آن‌ها را ترک کنید.

  1. ترس از شکست

ترس از شکست نمی‌گذارد جسور و خلاق باشیم. اگر هدفمان اجتناب از شکست‌خورده و اشتباه کردن باشد، به آدمی خاموش و محافظه‌کار تبدیل می‌شویم. خلاقیت یعنی آزمون فرصت‌های پیش رو و کاوش در بن‌بست‌ها. ایده جذابی که به ذهنتان می‌رسد، به همه اشتباهاتی که کرده‌اید می‌ارزد.

  1. کمبود جسارت

اگر از ریسک‌پذیری و کاوش در مسیرهای نو می‌ترسید، بی‌تردید انحراف از مسیر رایج برایتان دشوار خواهد بود. برای خلاق بودن باید جسور باشید و فرصت‌های پیش روی‌تان را امتحان کنید. ترس بزرگ‌ترین دشمن خلاقیت است.

  1. مقایسه خود با دیگران

در مقایسه خودتان با دیگران شعله نوآوری و خیال‌پردازی بی‌مانندتان را خاموش می‌کنید. معیارهای خودتان را برای خلاقیت داشته باشید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. خلق کنید و ابایی از متفاوت بودن نداشته باشید. هدیه یکتای شما به این دنیا از خلاقیتتان سرچشمه می‌گیرد.

8 عادت مخربی که خلاقیت را نابود می‌کند!
8 عادت مخربی که خلاقیت را نابود می‌کند!
  1. نگرانی از عدم اطمینان

ابهام آدم‌های بسیاری را نگران می‌کند. این آدم‌ها می‌خواهند همه‌چیز درست و منطقی باشد. اما برای خلاقیت باید شجاعت پذیرش عدم اطمینان را داشته باشیم. از عدم اطمینان نترسید. خلاقیت عادت است و بهترین خلاقیت‌ها نتیجه‌ی عادت‌های سودمندی هستند که بهره‌وری از خیال‌پردازی و نوآوری را برای ما ممکن می‌کنند. برای آنکه به‌راستی خلاق باشید، نباید از اشتباه کردن بترسید.

  1. پیش‌داوری

برای خلاق بودن باید بتوانیم آزادانه و بدون پیش‌داوری ایده پردازی و نوآوری کنیم. اگر خیلی زود ایده‌هایتان را قضاوت کنید، باعث تردید درباره ایده‌هایتان و درنتیجه خلاقیت کمتر می‌شود. روند بررسی را جداگانه انجام دهید: نخست اجازه دهید ایده‌های خام بی‌وقفه ارائه شوند؛ سپس می‌توانید بهترین‌ها را گزینش و پیرایش کنید.

  1. رنجیدن از نقدها

بازخورد گرفتن همیشه خوب است، شنیدن نقد و انتقاد دیگران هم همین‌طور. اما به‌شرط که آن نقدها و بازخوردها ما را نرنجاند. همه ما نیازمند بازخورد آدم‌های مختلف هستیم. این بازخوردها به ما کمک می‌کنند پیشرفت کنیم. بدانید که ترس از نقد یعنی ترس از رشد و پیشرفت!

8 عادت مخربی که خلاقیت را نابود می‌کند!
8 عادت مخربی که خلاقیت را نابود می‌کند!
  1. کمبود اعتمادبه‌نفس

خلاقیت همیشه با میزان مشخصی، عدم اطمینان همراه است. درنتیجه، اگر کمی هم به خودمان تردید کنیم، طبیعی است. اما کمبود بیش‌ازاندازۀ اعتمادبه‌نفس، در طولانی‌مدت، بر توانایی‌ها و قابلیت‌هایمان تأثیر منفی دارد. بهترین راه برای خلاق بودن این است که نخست اعتمادبه‌نفسمان را تقویت کنیم.

  1. وسواس تحلیل

وسواس تحلیل یا فلج تحلیلی باعث می‌شود به دلیل انبوه داده‌ها و اطلاعات، نتوانیم هیچ تصمیمی بگیریم. آدم‌های خلاق می‌دانند که درگیرشان و تمرکز بیش‌ازاندازه بر موضوعی خاص، دشمن خلاقیت است.

نتیجه‌گیری

خلاصه مطلب اینکه، اگر می‌خواهید خلاق باشید، فراموش نکنید که هرچه مهارت خلاقیت را بیشتر تمرین کنید، خلاق‌تر می‌شوید. درنتیجه، عادت‌های بدی که خلاقیت را خفه می‌کنند ترک کنید.

شما چه روش‌هایی برای افزایش خلاقیت دارید؟ آیا روشی بوده است که استفاده از آن تأثیر چشمگیری بر پرورش خلاقیت شما داشته باشد؟ آیا شما توانسته‌اید با ترک عادت خاصی خلاق‌تر شوید؟

 

 

این مقاله چقدر مفید بود؟ با کلیک روی ستاره ها رتبه بده تا بدونیم چه مدل مقالاتی بنویسیم...

میانگین امتیاز / 5. تعداد آراء: