()

بنابراین شما در حال بررسی حرفه‌ای در فناوری و ارزیابی همه گزینه‌های خود هستید. آیا شما باید یک توسعه‌دهنده وب شوید یا یک تحلیلگر داده؟ شاید طراحی UI یا UX مناسب‌تر باشد؟ شما می‌دانید که همه این‌ها مسیرهای شغلی بسیار ارزشمندی است. اکنون می‌خواهید بفهمید کدام‌یک برای شما مناسب است. خب، شما به‌جای درست آمده‌اید!

در این مقاله، ما چهار مورد از بیشترین عنوان‌های شغلی صنعت فناوری را بررسی و مقایسه خواهیم کرد: طراح UX ، طراح UI ، توسعه‌دهنده وب و تحلیلگر داده. ما کارهای روزمره هر یک را بررسی خواهیم کرد و به تفاوت این چهار نقش می‌پردازیم. در پایان این راهنما، شما باید ایده واضح‌تری از اینکه هر عنوان شغلی شامل چه چیزی است، و کدام مسیر را بیشتر دوست دارید دنبال کنید، داشته باشید. آماده هستید تا بفهمید کدام‌یک از این مسیرهای شغلی مناسب شما است؟ به خواندن ادامه دهید!

در این مقاله به مباحث زیر می‌پردازیم:

 1. طراحانUX /UI، توسعه‌دهندگان وب و تحلیل گران داده از کجا در تجارت جای می‌گیرند؟
 2. بررسی اجمالی شغل
 3. صفات اصلی یک طراح UI چیست؟
 4. چرا نقش‌های UX و UI اغلب به‌عنوان یکی تبلیغ می‌شوند؟
 5. صفات اصلی یک توسعه‌دهنده وب چیست؟
 6. صفات کلیدی یک تحلیلگر داده چیست؟
 7. چگونه بفهمم کدام‌یک از این مسیرهای شغلی برای من مناسب است؟

طراحان UX /UI، توسعه‌دهندگان وب و تحلیل گران داده از کجا در تجارت جای می‌گیرند؟

وقتی صحبت از صنعت فناوری می‌شود، مسیرهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید دنبال کنید. طراحیUX ، طراحیUI ، توسعه وب و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها همه مشاغل هیجان‌انگیز، رضایت‌بخش و ازنظر مالی مفید را ارائه می‎دهند. اما هر نقش منحصربه‌فرد است. بنابراین، قبل از تصمیم‌گیری در مورد یک زمینه خاص، مهم است که دقیقاً بفهمید هر نقش شامل چه چیزی می‌شود. پس ابتدا، بیایید بررسی کنیم که چگونه همه این نقش‌ها در متن کسب‌وکار باهم منطبق هستند.

بیایید یک راه‌اندازی تجارت الکترونیکی را تصور کنیم. ما آن را Beautify می‌نامیم، Beautify لوازم‌آرایشی کاملاً طبیعی خود را ایجاد کرده و از طریق وب‌سایت خود به‌صورت آنلاین می‌فروشد. برخی از اعضای اصلی تیم در پشت این استارتاپ کوچک اما موفق شامل یک طراح UX، یک طراح UI، یک توسعه‌دهنده وب و یک تحلیلگر داده است.

طراح UX

طراح UX مسئولیت اطمینان از صاف و لذت‌بخش بودن هر جنبه از تجربه Beautify را برای کاربر دارد. آیا مرور وب‌سایت آسان است؟ آیا مشتریان می‌توانند به‌سرعت آنچه را که به دنبال آن هستند پیدا کنند؟ آیا روند تسویه‌حساب ساده است؟ بر اساس تحقیقات کاربر، طراح UX می‌فهمد که مشتریانِ هدف Beautify چه کسانی هستند، آنچه آن‌ها از تجربه خرید Beautify نیاز دارند و انتظار دارند، و نقاط درد و ناامیدی آن‌ها کجاست. سپس آن‌ها از این بینش برای تصمیم‌گیری هوشمندانه در مورد چگونگی راه‌اندازی و طراحی وب‌سایت Beautify استفاده می‌کنند.

طراح UI

با تهیه نقشه سفر کاربر توسط طراح UX، طراح رابط کاربر (UI) مسئول کلیه عناصر بصری و تعاملی است که کاربر را در این سفر راهنمایی می‌کند. مشتری از کدام نقاط تماس برای حرکت از A به B استفاده می‌کند؟ چگونه آن‌ها از یک صفحه به صفحه دیگر منتقل می‌شوند؟ چه اتفاقی می‌افتد که آن‌ها روی یک دکمه خاص کلیک می‌کنند یا از راست به چپ می‌کشند؟ چگونه می‌توان از الگوها، رنگ و فاصله برای راهنمایی کاربر استفاده کرد؟

توسعه‌دهنده وب

طراحان UX و UI اطمینان حاصل می‌کنند که وب‌سایت Beautify از منظر طراحی منطقی، بصری و قابل‌دسترسی است. سپس یک توسعه‌دهنده وب است که همه را زنده می‌کند. آن‌ها طرح‌ها را به‌صورت یک وب‌سایت کاملاً کاربردی کدگذاری می‌کنند و مطمئن می‌شوند که همه کارها آن‌طور که باید کار می‌کنند.

تحلیلگر داده

با راه‌اندازی وب‌سایت، به نظر می‎رسد اوضاع برای Beautify بسیار خوب پیش می‌رود. اکنون مدیرعامل، مشتاق شروع به کار رویکرد داده محور است، بنابراین تصمیم می‌گیرند یک تحلیلگر داده استخدام کنند. تحلیلگر داده‌ها وب‌سایت Beautify را کنترل می‌کند تا عملکرد آن را ببیند، روند کسب‌وکار را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و به اطلاعات مشتری می‌پردازد تا رفتارهای خریداران Beautify را ببیند. بر اساس این بینش، آن‌ها با تیم‌های طراحی، بازاریابی و محصولات همکاری می‌کنند تا تجربه زیبایی مشتری را ارتقا داده و بهبود بخشند.

بررسی اجمالی شغل

 1. طراح تجربه کاربر (UX)

طراحی تجربه کاربر (UX) تمام عناصر مختلفی را که ازنظر کاربر یک تجربه خاص را شکل می‌دهند در نظر می‌گیرد. خواه طرح وب‌سایت یا قرار دادن برچسب‌ها و علائم راهنمایی در یک فروشگاه بزرگ باشد. این طراح UX  طراحی محصولات، خدمات و تجربیاتی است که کاربرپسند، شهودی، کارآمد و لذت‌بخش باشد.

اگر طراحی UX را به‌عنوان یک مسیر شغلی بالقوه در نظر می‌گیرید، می‌خواهید بدانید که چه نوع وظایفی را می‌توانید روزانه انتظار داشته باشید و همچنین اینکه چه مهارت‌ها و کیفیتی معمولاً با این رشته مرتبط هستند. پس لازم است نگاهی به مقاله “یک روز از زندگی یک طراح UX” بیندازید.

کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟
کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟

کارهای روزمره طراح UX:

 • مصاحبه با کاربران
 • بازخورد کاربران را از طریق نظرسنجی و پرسشنامه جمع‌آوری کنید
 • تجزیه‌وتحلیل داده‌های تحقیق و شناسایی روندها و الگوها
 • ایجاد شخصیت‌های کاربر
 • تعریف معماری اطلاعات یک محصول دیجیتال
 • ایجاد قاب‌های سیم
 • ایجاد نمونه‌های اولیه
 • برگزاری جلسات تست قابلیت استفاده با کاربران
 • کارگاه‌های آموزشی تسهیل

مهم است که درک کنیم طراحان UX معمولاً مسئولیت طراحی بصری یک محصول را ندارند. بیشتر مربوط به معماری محصول و تجربه کلی آن است. نقش طراح UX نیز بسته به نوع شرکتی که در آن کار می‌کنید متفاوت خواهد بود. در یک‌راه اندازی کوچک، شما ممکن است مسئول تمام جنبه‌های فرآیند طراحی محصول باشید، درحالی‌که در یک شرکت بزرگ‌تر، این ممکن است بین چندین متخصص تقسیم شود.

کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟
کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟

بیشتر بدانید: UX چیست و چه کاربردی دارد؟

برای برتری به‌عنوان یک طراح UX ، باید موارد زیر را به نمایش بگذارید:

یکدلی: بهترین طراحان UX می‌توانند پا به کفش کاربر بگذارند و واقعاً با آنچه احساس می‌کنند و تجربه می‌کنند همدلی کنند. بدون همدلی، طراحی محصولات و خدماتی که کاربر را در درجه اول قرار می‌دهد غیرممکن است، بنابراین این مهارتی است که باید به آن تسلط داشته باشید. خبر خوب این است که می‌توان همدلی را یاد گرفت، با این تکنیک‌های همدلی، عضله همدلی خود را آموزش دهید.

 یک ذهنیت خلاق و تحلیلی: طراحی UX یکی از معدود زمینه‌هایی است که خلاقیت و تفکر تحلیلی را باهم ترکیب می‌کند. یک قسمت از این نقش شمارا در انجام تحقیقات کاربر و تجزیه‌وتحلیل نتایج، شناسایی الگوها و روند داده‌ها مشاهده خواهد کرد. بر اساس این بینش، شما باید با طراحی واقعی قسمت ایده آل شوید و ایده‌های خود را بیابید و بهترین راه را برای تأمین نیازهای کاربر دریابید.

تمایل به حل مسئله: شما به‌عنوان یک طراحUX ، در اصل برای حل یک مشکل خاص کاربر طراحی می‌کنید. در همان زمان، شما باید در محدودیت‌های زمانی و بودجه‌ای خاص کارکنید. درنهایت، وظیفه شما این است که راه‌حلی پیدا کنید که هم در خدمت کاربر باشد و هم در اهداف تجاری، بنابراین مهارت‌های دقیق حل مسئله یک ضرورت است.

طراحان UX همچنین به مهارت‌های ارتباطی عالی احتیاج دارند. این‌یک زمینه کاملاً مشارکتی است و از نزدیک باکسانی که سود می‌کنند، طراحان همکار، صاحبان محصولات، توسعه‌دهندگان و البته کاربران واقعی همکاری خواهید کرد.

درمجموع، اگر دستیابی به طراحی و تأثیر بر روی محصولات و خدمات اطراف خود را دوست دارید، طراحی UX یک مسیر شغلی عالی است. به‌عنوان یک طراحUX ، می‎توانید طیف متنوعی از وظایف، همکاری زیاد و نقشی را که هم خلاقانه و هم تا حدی تحلیلی باشد، انتظار داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله “آیا شما برای ورود به تجربه کاربری (UX) مناسب هستید؟” موردبررسی قرار دهید.

کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟
کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟
 1. طراح رابط کاربر (UI)

اصطلاح “رابط کاربری” برای توصیف فضایی که در آن تعاملات بین انسان و ماشین اتفاق می‌افتد استفاده می‌شود. برای مثال (صفحه‌نمایش لمسی تلفن هوشمند شما)، درحالی‌که طراحی UX بر روی بهینه‌سازی یک محصول برای استفاده مؤثر و لذت‌بخش تمرکز دارد، طراحی UI بر شکل ظاهری و رابط محصول تمرکز دارد.

طراحی UI یک زیرمجموعه اساسی UX است، اما باید توجه داشته باشید که طراحی UX و UI دو چیز متفاوت هستند. طراح رابط کاربر در نوع خود یک عنوان شغلی است که نیاز به مجموعه‌ای منحصربه‌فرد از مهارت‌ها و کیفیت‌ها دارد. بنابراین حرفه‌ای به‌عنوان یک طراح UI شامل چه مواردی است؟

کارهای روزمره طراح UI:

طراحان رابط کاربری مسئول همه جنبه‌های بصری، تعاملی یک تجربه دیجیتالی هستند. آن‌ها تمام صفحه‌هایی را که کاربر از طریق آن حرکت می‌کند و همچنین عناصر تعاملی که این حرکت را تسهیل می‌کنند مانند دکمه‌ها و نوارهای پیمایش طراحی می‌کنند.

به‌طور روزمره، طراحان رابط کاربر (UI) ممکن است مسئول این موارد باشند:

 • ایجاد یک راهنمای سبک بصری برای استفاده در کل محصول، اطمینان از ثبات کاربر
 • طراحی صفحات منفرد، تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام عناصر باید کجا بروند
 • ایجاد الگوهای بصری و سلسله‌مراتب
 • طراحی عناصر UI مانند دکمه‌ها، آیکون‌ها، لغزنده‌ها و میله‌های پیمایش
 • طراحی تعامل هر یک از عناصر رابط کاربر، (چه اتفاقی می‌افتد که مثلاً کاربر روی دکمه کلیک می‌کند)
 • انتخاب پالت های رنگی و حروف چاپی
 • ایجاد انیمیشن
 • ایجاد نمونه‌های اولیه دیجیتالی تعاملی

درحالی‌که بیشتر کارهای طراح UI بر عناصر بصری و تعاملی طراحی متمرکز است، این جنبه روان‌شناختی نیز دارد. طراحان رابط کاربری با توجه به اینکه دکمه‌ها، تایپوگرافی، رنگ و فاصله به ایجاد یک تجربه بصری، قابل‌دسترسی و کاربرپسند کمک می‌کنند ، هر صفحه را با در نظر گرفتن کاربر طراحی می‌کنند.

بیشتر بیاموزید: UI چیست و چه کاربردی دارد؟

کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟
کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟

صفات اصلی یک طراح UI چیست؟

طراحان رابط کاربری فقط مسئول زیبا جلوه دادن برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها نیستند. آن‌ها دقیقاً معنی هر انتخاب طراحی را برای کاربر نهایی اندازه‌گیری می‌کنند. برای برتری به‌عنوان یک طراح رابط کاربر، به موارد زیر نیاز دارید:

نگاهی تیزبین به زیبایی‌شناسی: به‌عنوان یک طراحUI ، بارنگ‌ها، تایپوگرافی، فاصله، الگوها و نمادها کارخواهید کرد تا مطمئن شوید که محصول بهترین طراحی را دارد. شما نیازی به داشتن پیش‌زمینه در طراحی بصری یا گرافیک ندارید، اما مطمئناً باید برای جزئیات یک‌چشم تیزبین داشته باشید.

علاقه به کاربران انسانی: طراحی UI فقط خوب جلوه دادن چیزها نیست. همه‌چیز در مورد درک چگونگی ویژگی‌های بصری و تعاملی یک محصول برای اطمینان از تجربه کاربر مثبت است. بنابراین داشتن علاقه به رفتارهای انسانی و اصول تعاملی مهم است.

 کمی دانش فنی: طراحان رابط کاربری در حوزه فناوری کار می‌کنند، اطمینان حاصل می‌کنند که طراحی برای دستگاه‌ها و اندازه صفحه‌های مختلف مقیاس‌پذیر و پاسخگو است. آن‌ها همچنین با ابزارهای دیجیتال مختلف مانند Sketch ، InVision و Balsamiq کار می‌کنند.

درعین‌حال ، طراحان رابط کاربری باید بتوانند به‌عنوان بخشی از یک تیم کار کنند. این نقش شامل همکاری نزدیک با طراحان و توسعه‌دهندگان UX است، بنابراین ارتباط کلیدی است. درست مانند طراحانUX ، طراحان رابط کاربری نیز باید به‌شدت حل‌کننده مشکلات باشند.

درمجموع اگر طراحی UI یک مسیر شغلی بسیار خلاقانه را ارائه می‎دهد که به شما این امکان را می‌دهد تا استعداد خود را برای طراحی بصری به‌خوبی استفاده کنید. اگر به زیبایی، کاربرپسندی و دسترسی به فناوری اهمیت می‌دهید، به اصول طراحی تعاملی علاقه‌مند هستید و از طراحی عملی لذت می‌برید، تبدیل‌شدن به یک طراح UI را در نظر بگیرید.

چرا نقش‌های UX و UI اغلب به‌عنوان یکی تبلیغ می‌شوند؟

رابط کاربری و تجربه کاربری هنوز حوزه‌های نسبتاً جدیدی هستند. اغلب اوقات، در نظر گرفته می‌شود که این‌ها دست‌به‌دست هم می‌دهند و توسط یک فرد انجام می‌شوند. ازاین‌رو تبلیغات شغلی جذاب که بارها و بارها با آن‌ها روبرو خواهید شد. شاید شخصی که آگهی شغلی را می‌نویسد از تفاوت‌های بین طراحی UX و UI کاملاً آگاه نیست و آن‌ها را به‌عنوان یک عنوان شغلی تلقی می‌کند. هرچند اغلب‌، شرکت‌ها عمداً به دنبال طراحانی می‌گردند که بتوانند UX و UI را پوشش دهند. بنابراین چگونه می‌توانید واقعیت را تعیین کنید؟

هنگام جستجوی مشاغل ، مهم است که فراتر از عنوان شغلی بگردید و به شرح واقعی شغل توجه زیادی داشته باشید. آیا وظایف و مسئولیت‌های ذکرشده بیشتر شبیه کار یک طراح UX است یا یک طراح UI؟ آیا به نظر می‌رسد که این نقش هر دو را باهم ترکیب می‌کند، یا آیا صاحب آگهی شغلی فقط UX را با UI اشتباه می‌گیرد یا بالعکس؟

کدام برنامه را باید طراحی کنم، طراحی UX یا UI؟

اگر می‌خواهید به‌عنوان طراح UI کارکنید، برنامه طراحی UI را انتخاب کنید. گرچه در درجه اول بر مهارت‌ها و ابزارهایی که به‌عنوان یک طراح UI به آن نیاز دارید تمرکز دارد، اما اصول طراحی UX را نیز شامل می‌شود. بعد از برنامه طراحیUI ، شما می‌توانید برای نقش‌های طراحی UI درخواست کنید که به برخی از دانش UX نیاز دارند. به یاد داشته باشید: این نقش‌ها اغلب “طراحی UX / UI” نام‌گذاری می‌شوند، بنابراین هنگام انجام جستجوی کار طراحی UI این نکته را به خاطر بسپارید!

 1. توسعه‌دهنده وب

توسعه وب فرآیند ساخت وب‌سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی است. این در مورد طراحی یک وب‌سایت نیست، بلکه به‌عنوان برنامه‌نویسی است که عملکرد وب‌سایت را تقویت می‌کند. توضیح مفصلی درباره توسعه وب در این راهنما خواهید یافت. در حال حاضر، بیایید ببینیم که یک توسعه‌دهنده وب درواقع چه‌کاری انجام می‌دهد.

کارهای روزمره توسعه‌دهنده وب:

توسعه‌دهندگان وب، وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها، نرم‌افزارها و سیستم‌ها را ایجاد و نگهداری می‌کنند. توسعه‌دهندگان وب می‌توانند در جلو، باطن یا در سرتاسر مجموعه فناوری کامل کار کنند. در اینجا می‌توانید در مورد تفاوت‌های توسعه frontend و backend اطلاعات کسب کنید.

به‌عنوان یک توسعه‌دهنده وب ، ممکن است خود را مسئول کارهای زیر بدانید:

 • با استفاده ازHTML ، CSS و JavaScript ، طراحان UX و UI را زنده کنید
 • اطمینان از نمایش بهینه در مرورگرها و دستگاه‌های مختلف
 • ساخت و نگهداری فناوری موردنیاز برای تأمین انرژی پیشخوان (عناصر وب سایتی که کاربر می‌بیند)
 • ایجاد و مدیریت پایگاه داده
 • انجام تست‌های قابلیت استفاده و رفع اشکالات
 • ساخت نرم‌افزار سمت سرور با استفاده از چارچوب‌های backend
 • توسعه و استقرار سیستم‌های مدیریت محتوا (برای مثال برای یک وبلاگ)
 • برای تعیین نیازها و مشخصات محصول با صاحبان کالا ارتباط برقرار کنید
 • مشاوره در مورد استراتژی و بهترین روش‌ها

درنهایت، توسعه‌دهندگان وب وظیفه ساخت محصولی رادارند، که نیازهای مشتری یا صاحب مشاغل و همچنین نیازهای مشتری یا کاربر نهایی را برآورده کند. توسعه‌دهندگان وب علاوه بر دستیابی به کد و رفع اشکالات، وقت خود را با مشتریان و طراحان صرف می‌کنند تا بفهمند وب‌سایت (یا محصول) نهایی چگونه باید کار کند.

کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟
کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟

صفات اصلی یک توسعه‌دهنده وب چیست؟

باور کنید یا نکنید، برای تبدیل‌شدن به یک توسعه‌دهنده وب نیازی به مجوزهای رسمی زیادی ندارید. اگر به حرفه‌ای درزمینهٔ توسعه وب می‎اندیشید، به موارد زیر توجه کنید:

علاقه به حل مسئله: متوجه خواهید شد که بیشتر کارهای شما به‌عنوان توسعه‌دهنده وب تمرین حل مسئله است، بنابراین مطمئن شوید این موردی است که از آن لذت می‌برید.

یک مهارت برای ساختن چیزها: توسعه‌دهندگان وب از زبان‌ها، کتابخانه‌ها، چارچوب‌ها و مجموعه‌ای دیگر از ابزارهای دیگر برای ساختن موارد از ابتدا استفاده می‌کنند، از وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها گرفته تا نرم‌افزار و پایگاه داده. بنابراین توسعه‌دهندگان وب در درک چگونگی سازگاری اجزای مختلف برای تشکیل یک محصول نهایی کاربردی تبحر دارند (و علاقه زیادی به آن دارند).

صبر، استقامت و میل به یادگیری مداوم: هنگام برنامه‌نویسی، به‌طور مداوم با موانع روبرو خواهید شد، این‌همه بخشی از برنامه‌نویس وب بودن است. برای برخی، این چالشی است که انگیزه آن‌ها را فراهم می‌کند. برای دیگران، این باعث ناامیدی و نارضایتی عمده است. اگر درحال‌توسعه حرفه‌ای درزمینهٔ توسعه وب هستید، به درجه خاصی از صبر و استقامت نیاز خواهید داشت.

توجه به این نکته مهم است که حرفه‌ای در توسعه وب فقط نشستن پشت صفحه و هک کردن کد نیست. همچنین باید همکاری بسیار خوبی با سایر تیم ها داشته باشید، خصوصاً اگر در یک نقش داخلی کار می‌کنید. همچنین اگر می‌توانید استراتژیک فکر کنید و یاد بگیرید که راه‌حل‌هایی را ایجاد کنید که هم به نفع کاربر باشد و هم به مشاغل کمک می‌کند.

درمجموع اگر حرفه‌ای در توسعه وب شمارا در صف مقدم فناوری قرار می‌دهد. اگر ایده تسلط بر زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی و فناوری‌های وب، ساخت محصولات از ابتدا، شناسایی و حل مشکلات و عضویت درزمینهٔ ای که نیاز به یادگیری مداوم دارید را دوست دارید، به‌احتمال‌زیاد در دنیای توسعه وب خود را خواهید دید .

 1. تحلیلگر داده

همه‌چیز در مورد جمع‌آوری، پردازش و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها به‌منظور به دست آوردن بینش‌های معنی‌دار و عملی است. سپس می‌توان از این بینش‌ها برای تصمیم‌گیری هوشمندانه در مورد تجارت استفاده کرد. با توجه به اینکه داده‌ها از نفت به‌عنوان ارزشمندترین کالای جهان پیشی گرفته‌اند، کسانی که می‌توانند داده‌ها را تجزیه‌وتحلیل و درک کنند، تقاضای زیادی دارند. بنابراین یک تحلیلگر داده درواقع چه‌کاری انجام می‌دهد؟

کارهای روزمره تحلیلگر داده:

تحلیلگران داده‌ها کمی شبیه مترجمان هستند، داده‌های خام را به چیزی معنی‌دار تبدیل می‌کنند که دیگران می‌توانند آن را درک کنند. آن‌ها داده‌ها را مطالعه می‌کنند تا روندهایی را که می‌توانند برای پیش‌بینی الگوها و رفتارهای آینده استفاده شوند، شناسایی کنند. در یک محیط کسب‌وکار، این امر به از بین بردن حدس و گمان کمک می‌کند و در عوض استراتژی‌های مبتنی بر بینش واقعی ارائه می‌دهد.

به‌عنوان یک تحلیلگر داده ، ممکن است مسئول این موارد باشید:

 • تنظیم و بهینه‌سازی سیستم‌ها و فرایندهای جمع‌آوری داده‌ها
 • پاک کردن مجموعه داده‌ها به‌منظور حذف داده‌های بی‌ربط، ناقص یا نادرست
 • استفاده از ابزارهای آماری و تحلیلی برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها
 • شناسایی روندها و الگوهای موجود درداده ها
 • ایجاد تجسم از داده‌ها، مانند نمودارها و نمودارها
 • تهیه گزارش به‌منظور ارائه و اشتراک بینش‌های به‌دست‌آمده
 • کار با تیم های چند رشته‌ای برای تدوین استراتژی‌های تجاری و تنظیم KPI ها

تحلیلگران داده تمایل دارند بیشتر روز خود را با رایانه و کار با برنامه‌ها و ابزارهای مربوطه سپری کنند. بااین‌حال، تحلیلگران داده‌ها آن‌قدرها که تصور می‌کنید، تنها نیستند. آن‌ها همچنین مسئول به اشتراک گذاشتن بینش خود و مشاوره به کاربران مختلف در مورد چگونگی تصمیم‌گیری مبتنی برداده هستند.

صفات کلیدی یک تحلیلگر داده چیست؟

اگر قصد دارید به‌عنوان یک تحلیلگر داده فعالیت کنید، اشتیاق به داده‌ها و آمار نقطه شروع خوبی است. تحلیلگران داده همچنین تمایل دارند:

تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، همه‌چیز در مورد کاوش در داده‌ها، و جستجوی الگوها و روندها است. شما می‌توانید خود را به‌عنوان یک کارآگاه تصور کنید، و درکی از داستانی که داده‌ها برای شما تعریف می‌کنند را دریابید.

 روشمند و تحلیلی: همان‌طور که از نام آن پیداست، تحلیل گران داده بسیار تحلیلی هستند. آن‌ها رویکردی کاملاً روشمند به کار خوددارند: جمع‌آوری داده‌ها، پاک‌سازی، تجزیه‌وتحلیل و استنباط و اشتراک بینش.

 کسب‌وکار هوشمندانه: تحلیل گران داده با نشان دادن اینکه چگونه می‌توان از داده‌ها برای هدایت استراتژی‌ها و تصمیمات مهم استفاده کرد، ارزش بسیار زیادی برای سازمان‌ها به ارمغان می‌آورد. بنابراین ضروری است که تحلیلگران داده از درجه خاصی از تبحر در کسب‌وکار برخوردار باشند. یا حداقل به چگونگی داده‌ها و تجارت باهم علاقه‌مند باشند.

درمجموع اگر حرفه شما به‌عنوان یک تحلیلگر داده، شمارا درگیر دستیابی به داده‌ها می‌کند و همچنین نقشی اساسی در نحوه تصمیم‌گیری‌های تجاری بازی می‌کند. اگر با داشتن اعداد و ارقام و آمار در خانه هستید، اگر روش روشنی و منطقی‌تری به کار خود ترجیح می‌دهید و اگر می‌خواهید در سطح استراتژیک تأثیر بگذارید، تحلیلگر داده شوید.

کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟
کدام مسیر شغلی فناوری برا من مناسب است؟

چگونه بفهمم کدام‌یک از این مسیرهای شغلی برای من مناسب است؟

اکنون شما تصوری ازآنچه طراحانUX، طراحان UI، توسعه‌دهندگان وب و تحلیلگران داده انجام می‌دهند، دارید، ممکن است یک اولویت واضح در ذهن داشته باشید. اما اگر هنوز برای تصمیم‌گیری تلاش می‌کنید چه می‌کنید؟ شاید ماهیت کاربر محور بودن طراحی UX موردتوجه شما قرار گیرد، اما ایده یادگیری نحوه کدگذاری را نیز دوست دارید. شاید شما فقط نتوانید بین توسعه وب و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها یکی را انتخاب کنید، یا کاش راهی برای ترکیب کار یک طراح UI با برنامه‌نویسی وجود داشت.

وقتی نوبت به انتخاب مسیر شغلی فناوری می‌رسد، مهم است که به یاد داشته باشید که محدود به یک‌رشته نیستید. بسیاری از طراحان UX نیز مهارت‌های طراحی UI را فرامی‌گیرند و بالعکس. به همین ترتیب، غیرمعمول نیست که طراحان UX و UI برخی مهارت‌های توسعه خط مقدم را کسب می‌کنند. متخصصان فناوری چند مهارت همیشه بسیار موردتوجه هستند و هیچ مشکلی وجود ندارد که بعداً به شاخه‌های دیگر بپردازید. قبل از اینکه به هر کاری متعهد شوید، ابتدا سعی کنید آن را امتحان کنید.

نتیجه‌گیری

بنابراین معرفی چهار شغل پردرآمد در حال حاضر فناوری، اگر به‌طور خاص یک عنوان شغلی برای شما جالب است.

اگر هنوز به فکر فرورفته‌اید، وقت آن است برای انجام تحقیقات بازار وقت بگذارید. انتظار می‌رود با هر عنوان شغلی چه حقوقی را به دست آورید؟ چشم‌انداز اشتغال چیست؟ چه مسیرهای شغلی متخصصی ممکن است بتوانید بیشتر از این خط دنبال کنید؟

تا آنجا که می‌توانید در مورد هر زمینه اطلاعاتی کسب کنید و با افرادی که در حال حاضر در این صنعت هستند ارتباط برقرار کنید. و به یاد داشته باشید، شما فقط به یک‌رشته محدود نمی‌شوید. شما می‌توانید مهارت‌ها و تخصص‌های دیگری را نیز در این مسیر فراگیرید. در آخر شمارا به مطالعه مقاله “تفاوت تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری(UI) چیست؟” دعوت می‌کنم.

این مقاله چقدر مفید بود؟ با کلیک روی ستاره ها رتبه بده تا بدونیم چه مدل مقالاتی بنویسیم...

میانگین امتیاز / 5. تعداد آراء: