()

نوابغ مشهور ایرانی در جهان همیشه باعث سرفرازی ایران و هر ایرانی می‌شوند. نگاهی به این فهرست از سویی شادی آور است که ایرانیان امروز، پس از 600 – 700 سال دوباره در قله علم و دانش جهان ایستاده اند. ولی در عین حال سبب غم و ناراحتی است که چرا نه تنها در درون ایران کار نمی‌کنند، بلکه تقریبا همه آنها از ایران کاملا بریده اند و کمترین ارتباط علمی و مدیریتی با دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی و بازرگانی درون کشور هم ندارند تا از تجربیات آنها بهره گیری شود. اما با این وجود دیدن افتخارات افراد این لیست باعث خوشحالی برای همه ایرانیان می‌شود.

امید کردستانی

امید کردستانی

تاجر ایرانی-آمریکایی است که به عنوان عضو هیئت مدیره توییتر مشغول به کار است. او از سال 2015 تا 2020 رئیس اجرایی هیئت مدیره توئیتر بود. او پیشتر نایب رئیس ارشد و مدیر ارشد کسب‌وکار (سی‌بی‌ئو) در گوگل و مدیر غیر اجرایی وودافون بوده‌است.

حسین اسلامبولچی

حسین اسلامبولچی

مبتکر، مخترع و نویسنده ایرانی‌تبار اهل ایالات متحده آمریکا است. شهرت او بیش تر به خاطر نقش برجسته‌اش به عنوان مدیر ارشد فناوری و مدیر ارشد فناوری اطلاعات (شرکت ای‌تی اند تی) به انگلیسیAT&T  تا سال  2005 است. او در لیست ۱۰۰ فارغ‌التحصیل برتر تاریخ دانشگاه کالیفرنیا قرار دارد و همچنین در کنار جوائز علمی‌ای که دریافت کرده، دارنده بیش از 1145 ثبت اختراع نیز هست.

انوشه انصاری

انوشه انصاری

متولد 21 شهریور 1345 در مشهد، کاوشگر و نیز، رئیس انجمن گردانندگان شرکت فناوری ارتباط از راه دور (TTI) است. انوشه انصاری، اولین زن گردشگر فضایی، و چهارمین نفری است که هزینه سفر فضایی خود را پرداخت کرده‌است. در سال 2015 میلادی، جامعه ملّی فضای آمریکا جایزه‌ی (پیشگام فضا) را به انصاری نخستین زن گردشگر فضایی اهدا کرد.

مینو اخترزند

مینو اختر زند

متولد 1335 در تهران استاندار یونشوپینگ در کشور سوئد و عضو هیئت رئیسه دانشگاه سودرتورن در استکهلم است.

وی دانش‌آموخته سال 1978 در رشته مهندسی برق از مؤسسه سلطنتی فناوری استکهلم است.

از جمله سمت‌های قبلی وی، مدیریت عامل شرکت تولید انرژی واتن فال، مدیرکل شورای استانی کار در شهر اوپسالا سوئد و مدیریت عامل شرکت راه آهن سوئد (بان ورکت) است.

مینو اختر زند برنده نشان ممتاز افتخاری بی بی خشت در سال 2008 است. این جایزه در سوئد هر ساله به بانوان مدیری داده می‌شود که در طی سال به پرقدرت‌ترین پست مدیریت کشور ترفیع مقام پیدا کرده باشد.

اختر زند در ماه مه سال 2010 به سمت استانداری یونشوپینگ سوئد منصوب شد. او نخستین ایرانی بود که سمت استانداری را در سوئد به عهده می‌گرفت.

لطف‌علی رحیم‌اوغلو عسکرزاده

لطف‌علی رحیم‌اوغلو عسکرزاده

متولد 15 بهمن 1299، برابر با 4 فوریه 1921 _ در گذشته 16 شهریور 1396، برابر با 6 سپتامبر 2017، مشهور به لطفی زاده یا ریاضی‌دان، دانشمند کامپیوتر، مهندس برق و استاد بازنشسته علوم رایانه در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و مبدع نظریه منطق فازی و شاخه‌های متنوع آن بود.

لطفی‌زاده از پدری ایرانی و مادری روس در باکو در جمهوری سوسیالیستی آذربایجان شوروی متولد شد و تحصیلات اولیه خود را در باکو و تهران انجام داد. او بیش از همه به خاطر طرح کردن ریاضیات فازی مشتمل بر مفاهیم مرتبط فازی همچون مجموعه‌های فازی، منطق فازی، الگوریتم‌های فازی، کنترل فازی و احتمالات فازی شناخته شده‌است. گفته می‌شود نوآوری‌های لطفی زاده، امکان‌پذیری یک پارادایم تازه در هوش مصنوعی را تبیین، و رئوس کلی آن را ترسیم کرده‌است.

سینا تمدن

سینا تمدن

قائم مقام مدیر عامل بخش برنامه‌های کاربردی شرکت اپل بود. استیو جابز او را در سال 1997 به شرکت اپل آورد. او متولد سال 1335 در تبریز و تحصیل کرده در دانشگاه پردیو آمریکا می‌باشد.

او در سال 1997 به شرکت اپل پیوست و از سال 1994 تا 1996 او معاون مدیرعامل در شرکت دیگر استیوجابز یعنی نکست (Next) بود.

پیرامیدیار

پیر امیدیار

متولد 21 ژوئن 1967 در پاریس بنیان‌گذار و رئیس ایرانی سایت حراج ای بی  (e-bay) و یک کارآفرین نیکوکار است. او در سال 1998 میلادی و در سن 31 سالگی به عنوان یک میلیاردر شناخته شده‌است. امیدیار و همسرش پامِلا به عنوان یک نیکوکار نیز شناخته شده هستند.

کریستین امانپور

کریستین امانپور

متولد 12 ژانویه 1958 در لندن یکی از خبرنگاران نامدار جهان است. او که پیش‌تر به مدت 20 سال گزارشگر ارشد بخش اخبار بین‌المللی شبکه خبری سی‌ان‌ان بود از سال 2010 مجری برنامه (این هفته) در شبکه ای‌بی‌سی است.

او از خبرنگاران جنگی مشهور جهان به‌شمار می‌رود. گزارش‌های امان‌پور از بالکان باعث شد که در سال1994 جایزه امی دو جایزه جورج فاستر پیبادی، دو جایزه جورج پولک و جایزه شجاعت در گزارشگری دریافت کند. در دسامبر 1992، هنگام آغاز عملیات نیروهای آمریکا در سومالی، امان‌پور برای مدت کوتاهی به سومالی رفت تا از موگادیشو به‌طور زنده گزارش کند.

گفته می‌شود امان‌پور بالاترین دستمزد را در میان خبرنگاران جهان دارد. گزارش‌های او تضمین‌کننده‌ی اهمیت یک خبر است. بسیاری از درها که به روی خبرنگاران دیگر بسته است به روی او گشوده می‌شود.  امان‌پور مصاحبه‌های بسیار مشهوری انجام داده‌است.

ماریا خرسند

ماریا خرسند

متولد 22 خرداد 1336 در ساری دانشمند رایانه و مدیر ارشد اجرایی ایرانی اهل سوئد است. او در مدتی که مدیرعامل شرکت اریکسون در سوئد بود، موفق شد به یکی بنیان‌گذاران فناوری بلوتوث بدل شود.
خرسند در حال حاضر مدیریت تولید سخت‌افزار شرکت دل در سوئد را بر عهده دارد.

لازم به ذکر است که امکان فهرست کردن همه ستارگان و نخبگان ایرانی خارج از کشور در یک مقاله ممکن نیست. امیدوارم که خواندن این مقاله انگیزه رسیدن به خواسته هایتان را بالاتر ببرد.

این مقاله چقدر مفید بود؟ با کلیک روی ستاره ها رتبه بده تا بدونیم چه مدل مقالاتی بنویسیم...

میانگین امتیاز / 5. تعداد آراء: