()

شاید شما فکر کنید UX و UI هردو یک کار انجام می‌دهند یا برعکس، دوتا رشته کاملاً متفاوت هستند. اما واقعیت این است که این دو رشته مکمل هم هستند و در طراحی یک محصول هردوی این‌ها باید نقش داشته باشند تا آن محصول موفق شود و پیشرفت کند.

UI یکی از زیرمجموعه‌های UX محسوب می‌شود. البته همان‌طور که در مقاله “UX چیست؟” هم گفتیم UX زیرمجموعه‌های زیادی دارد که همگی دست‌به‌دست یکدیگر می‌دهند تا یک محصول موفق به ما ارائه دهند.

مثلاً UX با در نظر گرفتن مجموعه مختلفی از عوامل و با به کار بردن تکنیک‌های مختلف، نقشه راه را تعیین می‌کند. کار UX که تمام شد و وایرفریم‎ها آماده شد، UI وارد عمل می‌شود و لباس خوشگلی را که آماده کرده به تن وایرفریم‌ها می‌کند و زیبایی بصری را برای ما به ارمغان می‌آورد.

مثلاً با ساخت یک ساختمان که در آن مهندس‌های معمار نقشه اولیه را می‌کشند و فونداسیون و پی و ستون و دیوار و کلی چیزهای دیگر را طبق نقشه اجرا می‌کنند. و هر چیزی را درست آنجایی که باید قرارمی‌دهند. آخرسر هم طراح داخلی جوری فضا را دکور و تزیین می‌کند که علاوه بر، داشتن فضای خوب و کاربردی، بیشترین لذت بصری را هم از خانه خود ببرید! البته این زیبایی بصری وقتی بهینه می‌شود که طراح، تنها به سلیقه خودش اکتفا نکند و بر اساس تحقیقات و فیدبک‌ از طرف کاربرها کار را جلو ببرد.

مهندس‌های معمار اینجا حکم طراح‌های UX رادارند و وظیفه‌شان این است که بهترین و کاربردترین فضا و نقشه را برای انسان ایجاد کنند که از خانه خود بیش‌ترین لذت را ببرند. طراح‌های داخلی هم یه جورایی مثل طراح‌های UI هستند، که هدفشان ایجاد زیباترین فضا با در نظر گرفتن نقشه اولیه و حفظ کاربرد و عملکرد هر بخش است. حالا اگر هرکدام از این دو قسمت طراحی ایرادی داشته باشند یک جای کار می‌لنگد!

تفاوت تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری(UI) چیست؟
تفاوت تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری(UI) چیست؟

کچاپ معروف

اگر قبلاً در مورد تفاوت UX  و UI سرچ کرده باشید، حتماً به این کچاپ عزیز برخوردید. ولی حقیقت این است که این مقایسه غلطی است. اگر محصول را خود کچاپ در نظر بگیریم، هردو قوطی طراحی و UI خوبی دارند، اما استفاده از یکی (سس سمت چپ) کاربردی‎تر و لذت‌بخش‌تر از آن‌یکی است. فقط با یک سر و ته کردن قوطی می‌توانید بی‌دردسر تا آخرین قطره سس، ازش لذت ببرید و این یعنی UX بهتر!

در این مقاله به مباحث زیر می‌پردازیم:

  1. ارتباط UX و UI
  2. تفاوت اصلی بین UX و UI
  3. چرا شرکت‌ها اغلب نقش UX / UI را به‌عنوان یکی تبلیغ می‎کنند؟

ارتباط UX و UI

درحالی‌که تیم UX مشغول بررسی جریان برنامه است، که چطوری همه دکمه‌ها  شمارا به مسیر موردنظرتان هدایت کنند و چطوری رابط کارآمد پاسخگوی نیاز کاربر باشد. تیم UI در حال کار روی نحوه ظاهر شدن همه این عناصر رابط روی صفحه کاربری است. ارتباط درست بین طراحان UX و UI باعث می‌شود این اطمینان حاصل شود که رابط کاربری نهایی بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد، ضمن اینکه به لحاظ بصری و زیبایی هم کارآمد به نظر برسد!

درکل UI و UX هرکدام مجموعه مهارت‌های متفاوتی دارند، اما برای نتیجه نهایی موفق باهم هم‌راستا و یکپارچه هستند. یک طراحی زیبا نمی‌تواند یک رابط کاربری ناخوشایند و گیج‌کننده را نجات بدهد. کما اینکه یک تجربه کاربری مناسب و درخشان هم می‌تواند با طراحی بد. رابط کاربری، باعث استفاده ناخوشایند از برنامه شود، و محصول شکست بخورد.

هردو طراحی UX و  UI باید بی‌عیب و نقص اجرا شوند و کاملاً مطابق با انتظارات کاربر از قبل برنامه‌ریزی شوند تا یک رابط کاربری باتجربه کاربری عالی ایجاد کنند و اینجاست که نتایج می‌توانند حیرت‌انگیز باشند! البته معمولاً داشتن یک تجربه کاربری خیلی خوب، علی‌رغم طراحی بصری عالی، باز می‌تواند برنده باشد.

تفاوت تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری(UI) چیست؟
تفاوت تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری(UI) چیست؟

تفاوت اصلی بین UX و UI

یک تشبیه وجود دارد که من می‌خواهم برای توصیف قسمت‌های مختلف یک محصول (دیجیتال) استفاده کنم:

اگر محصولی را به‌عنوان بدن انسان تصور کنید، استخوان‌ها کدی را نشان می‌دهند که به آن ساختار می‌بخشد. اندام‌ها طراحی UX را نشان می‌دهند، اندازه‌گیری و بهینه‌سازی در برابر ورودی برای پشتیبانی از عملکردهای زندگی. و طراحی UI نشان‌دهنده لوازم‌آرایشی بدن است. ارائه آن، حواس و واکنش‌های آن.

اما اگر هنوز گیج هستید نگران نباشید! شما تنها نیستید! همان‌طور که Rahul Varshney ، یکی از خالقان Foster.fm  می‌گوید:

“تجربه کاربر (UX) و رابط کاربری (UI) برخی از اصطلاحات گیج‌کننده و سو استفاده‌شده درزمینهٔ ما هستند . UI  بدون UX مانند نقاشی است که بدون فکر روی بوم می‎زند. درحالی‌که UX بدون UI مانند قاب مجسمه‌ای است که هیچ خمیرکاغذی روی آن وجود ندارد. یک تجربه عالی محصول با UX و پس‌ازآن UI  شروع می‎شود. هر دو برای موفقیت محصول ضروری است.”

اگر جای یک قیاس دیگر رادارید، Dain Miller  “توسعه‌دهنده وب” رابطه بین طراحی UX و UI را به‌طور کامل خلاصه می‌کند: “UI زین، رکاب و مهار است . UX  احساسی است که به شما امکان می‌دهد سوار اسب شوید.”

مهم است که درک کنیم UX و UI دست‌به‌دست هم می‌دهند. نمی‌توانید یکی را بدون دیگری داشته باشید. بااین‌حال، شما برای طراحی یک UX نیازی به مهارت طراحی UI ندارید و بالعکس  UX و UI نقش‌های جداگانه‌ای با فرایندها و وظایف جداگانه دارند! تفاوت اصلی که باید به خاطر بسپارید این است: طراحی UX مربوط به احساس کلی تجربه است، درحالی‌که طراحی UI مربوط به نحوه کارایی و رابط های محصول است.

یک طراح UX کل سفر کاربر را برای حل یک مشکل خاص در نظر می‌گیرد. چه مراحلی را برمی‎دارند؟ چه وظایفی را برای تکمیل نیاز دارند؟ تجربه چقدر ساده است؟ بیشتر کارهای آن‌ها معطوف به این است که کاربران با چه مشکلات و نقاط درد مواجه می‌شوند و اینکه چگونه یک محصول خاص ممکن است آن‌ها را حل کند. آن‌ها تحقیقات گسترده‌ای را در مورد کاربر انجام خواهند داد تا بفهمند کاربران هدف چه کسانی هستند و نیازهای آن‌ها در رابطه با یک محصول خاص چیست. سپس آن‌ها با توجه به مواردی مانند معماری اطلاعات به‌عنوان‌مثال، سفر کاربر در یک محصول را ترسیم می‌کنند. نحوه سازمان‌دهی و برچسب‌گذاری محتوا در سراسر یک محصول و اینکه کاربر به چه نوع ویژگی‌هایی ممکن است نیاز داشته باشد. درنهایت ، آن‌ها قاب‌های مفتولی ایجاد می‌کنند که نقشه‌های استخوان برهنه را برای محصول تعیین می‌کند.

با نقشه‌برداری از اسکلت محصول، طراح UI برای زنده کردن آن وارد عمل میشود. طراح UI تمام جنبه‌های بصری سفر کاربر را شامل می‌شود، ازجمله تمام صفحه‌های نمایش جداگانه و نقاط لمسی که کاربر ممکن است با آن‌ها روبرو شود. به ضربه زدن روی یک دکمه، پیمایش به پایین صفحه یا کشیدن انگشت در گالری تصاویر فکر کنید. درحالی‌که طراح UX نقشه سفر را ترسیم می‎کند، طراح UI تمام جزئیاتی را که این سفر را ممکن می‌سازد متمرکز می‌کند. این بدان معنا نیست که طراحی UI همه‌چیز در مورد ظاهر است. طراحان رابط کاربری تأثیر بسزایی در دسترس یا نبودن یک محصول دارند. آن‌ها سؤالاتی مانند “چگونه می‎توان از ترکیب رنگ‌های مختلف برای ایجاد کنتراست و افزایش خوانایی استفاده کرد؟” یا “چه جفت رنگی برای کوری رنگ مناسب است؟” امیدوارم اکنون شما ببینید که چگونه طراحی UX و UI درواقع دو چیز بسیار متفاوت هستند.

تفاوت تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری(UI) چیست؟
تفاوت تجربه کاربری(UX) و رابط کاربری(UI) چیست؟

به‌طور خلاصه

  • طراحی UX همه‌چیز در مورد شناسایی و حل مشکلات کاربر است. طراحی رابط کاربری همه‌چیز در مورد ایجاد رابط های تعاملی بصری ، زیبا و دل‌انگیز است.
  • طراحی UX معمولاً در فرآیند تولید محصول حرف اول را می‌زند و به دنبال آن رابط کاربری است. طراح UX نقشه استخوان‌های برهنه سفر کاربر را می‌زند. سپس طراح UI آن را با عناصر بصری و تعاملی پر می‌کند.
  • UX می‌تواند برای هر نوع محصول، خدمات یا تجربه اعمال شود. رابط کاربری خاص محصولات و تجربیات دیجیتال است.

چرا شرکت‌ها اغلب نقش UX / UI را به‌عنوان یکی تبلیغ میکنند؟

ما متوجه شده‌ایم که طراحی UX و UI دو زمینه جداگانه هستند، بنابراین ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید. چرا این‌قدر تبلیغات شغلی طراحان UX / UI را در یک قسمت درخواست می‎کنند؟

واقعیت این است که، در طرح‌های بزرگ، UX  و UI هنوز حوزه‌های نسبتاً جدیدی هستند.  و همان‌طور که قبلاً ذکر شد، آن‌ها تمایل دارند که مخصوص صنعت فناوری باشند. خارج از دنیای طراحی و فناوری، علی‌رغم اینکه برای تجارت بسیار مهم هستند، اما چندان شناخته‌شده نیستند. درحالی‌که ارزش کسب‌وکار طراحی خوب به‌طور فزاینده‌ای شناخته می‎شود، هنوز تمایل به استخدام مدیران و استخدام‌کنندگان این است که تصور می‌کنند UX و UI توسط یک شخص انجام می‌شود.  ازاین‌رو تبلیغات شغلی جذاب است که بدون شک به آن‌ها برخورد کرده‌اید.

گرچه همیشه یک مورد ساده از سو تفاهم نیست. بسیاری از شرکت‌ها عمداً به دنبال طراحان همه‌کاره‌ای خواهند بود که بتوانند UX و UI را تحت پوشش قرار دهند یا حداقل علاوه بر مهارت اصلی خود از اصول UX یا UI را نیز درک کنند.

بنابراین چگونه می‌توانید آنچه را که واقعاً اتفاق می‌افتد انجام دهید؟ خواه به دنبال یک نقش فقط “UI”، یک حرفه کاملاً متمرکز بر “UX” یا ترکیبی از هر دو باشید، مهم است که فراتر از عنوان شغلی باشید و به مهارت‌ها، وظایف و مسئولیت‌های ذکرشده توجه زیادی داشته باشید. اکنون می‎دانید که تفاوت بین UX و UI چیست، شما باید به‌سرعت بتوانید تشخیص دهید که آیا یک آگهی شغلی واقعاً به یکی از این‌ها گرایش دارد، یا اینکه آگاهانه هر دو را هدف قرار داده است.

نتیجه‌گیری

امیدوارم که این پست راهی برای رفع سردرگمی طولانی‌مدت در مورد UX و UI داشته باشد. آنچه امروز پوشش داده‌ایم فقط نوك کوه یخ است. برای هر دو UX و UI چیزهای زیادی وجود دارد، بنابراین ارزش دارد که در هر زمینه به‌طور عمیق مطالعه کنید تا ازآنچه آن‌ها به همراه دارند درک کنید و درک عمیق‌تری از تفاوت آن‌ها داشته باشید. اگر مشتاق یادگیری بیشتر هستید می‎توانید به مطالعه مقاله “ UX چیست و چه کاربردی دارد؟” بپردازید.

این مقاله چقدر مفید بود؟ با کلیک روی ستاره ها رتبه بده تا بدونیم چه مدل مقالاتی بنویسیم...

میانگین امتیاز / 5. تعداد آراء: