()

چه کسانی می‌توانند وارد رشته طراحی تجربه کاربری شوند ؟؟ شاید این سؤال به نظرتان خیلی تکراری یا حتی کلیشه‌ای باشد.
همه ما هزاران آرتیکل و مقاله و پست و … با همین عنوان دیده‌ایم و خوانده‌ایم ولی واقعیت این است که  هنوز هم تعداد زیادی از انسان‌ها هستند که این سؤال را می‌پرسند ولی درنهایت به جواب قطعی و قانع‌کننده‌ای دست پیدا نمی‌کنند. از طرفی هم باید گفت جواب به این سؤال هیچ قانون و الگوی خاصی ندارد، و نمی‌شود یک نسخه کلی برای همه پیچید.
باید این واقعیت را قبول کنیم که تنها کسی که می‌تواند، تشخیص بدهد شما برای این رشته مناسب هستید یا خیر فقط و فقط خودتان هستید. به‌طورکلی هر شخصی با هر سابقه تحصیلی و علمی و شغلی می‌تواند وارد این رشته شود ولی …
ولی شما هنگامی می‌توانید متوجه شوید که این رشته برای شما مناسب هست یا نه که چندین مطلب در مورد این موضوع خوانده باشید و از لابه‌لای همین مطالب پیدا کنید که چه ویژگی‌هایی باید داشته باشید و یا چه چیزهایی را باید در خودتان تقویت کنید.
من‌ از زمانی که یادم هست فرد پیگیری بوده‌ام. امکان ندارد کاری به من محول شود و من نیمه‌کاره‌ مسئولیتم را رها کنم،  و تا آن را تمام و کمال انجام ندهم انگار یک کار نیمه‌تمام دارم، ‌که مدام برای به سرانجام رساندنش در حال تلاش هستم. در حال حاضر متوجه شدم که کنجکاو بودنم، در این مسیر خیلی‌ به کمک من آمده، و  اینکه به‌هیچ‌وجه ساده از کنار چیزی نمی‌گذرم.
همیشه کمک کردن به انسان‌ها برای من جذاب و لذت‌بخش بوده و هست. حس اینکه یک مشکلی را حل کنم، و یک راه ساده جلوی پای افراد بگذارم، همیشه به من  حس مفید بودن می‌دهد. حتی یادم هست در حرفه قبلی زمانی که در  شرکت‌های مختلف کار‌ می‌کردم. یکی از دغدغه‌های من این بود که  سیستم کاری را منطقی‌تر و آسان‌تر‌ کنم .
به‌طور مثال وقتی وارد شرکت یا سازمانی می‌شدم  اولین کاری که می‌کردم این بود که  کل سیستم و دستورالعمل‌ها را بررسی کنم، باگ‌ها را شناسایی کنم و برای برطرف کردنشان به‌منظور بهتر  و آسان‌تر شدن، پروسه کاری خودم و همچنین  آسودگی سایر افراد چه بیرون سازمان و چه درون سازمان راه‌حل مناسبی پیدا کنم. در ادامه با یکدیگر شرایطی را که هر طراح UX به آن نیاز دارد، بررسی می‌کنیم.

در این مقاله به مباحث زیر می‌پردازیم:

  1. یک طراح UX نیاز به چه شرایطی دارید؟
  2. آیا برای تبدیل‌شدن به طراح UX نیاز به مدرک تحصیلی دارم؟
  3. چگونه می‌توانم وارد طراحی UX شوم؟
  4. چگونه بفهمم که مهارت یک طراح UX خوب رادارم؟
  5. تحصیل در یک مدرک طراحی UX چگونه به من کمک می‌کند؟
  6. احساس دانایی در UX هیچ چه کمکی به شما نمی‌کند؟
آیا شما برای ورود به تجربه کاربری (UX) مناسب هستید؟
آیا شما برای ورود به تجربه کاربری (UX) مناسب هستید؟

یک طراح UX نیاز به چه شرایطی دارید؟

طراح UX در حال حاضر یک عنوان شغلی بسیار داغ است، و عنوانی که قرار است محبوبیت بیشتری پیدا کند. طراحی UX در رده چهاردهم لیست 100 شغل برتر CNN قرار گرفت و اظهار داشت که تعداد موقعیت‌های طراحی UX احتمالاً تا سال 2028 (18) درصد افزایش می‌یابد.

درواقع از نقش “طراح تجربه کاربر” به‌عنوان یکی از 25 شغل برتر برای تعادل بین زندگی و کار نام برد و مطالعه اخیر توسط گروه نیلزن نورمن نشان داد که طراحان UX عاشق کارشان هستند! پاسخ‌دهندگان رضایت شغلی خود را در مقیاس 5.4 ارزیابی کردند. تعجب‌آور نیست که بسیاری از مردم می‌پرسند که چگونه یک طراح UX شوند.

به‌عنوان یک‌رشته پویا و خلاق که به رشد و تغییر خود ادامه می‌دهد، در مورد شرایط لازم برای کار در این زمینه اجماع روشنی وجود ندارد. قبل از اینکه در طراحی UX شغل خود را جستجو کنم، فرض کردم هرکسی که عنوان شغلی خود را با عنوان “طراح” بنویسد باید دارای مدرک دانشگاه هنر باشد. بااین‌حال، به این سادگی نیست. آمارها نشان می‌دهد که تعداد بسیار کمی از طراحان UX در دانشگاه UX تحصیل‌کرده‌اند. ما از طیف وسیعی از زمینه‌های مختلف آمده‌ایم، از روانشناسی و بازاریابی گرفته تا مدیریت پروژه و امور مالی، من از صنعت مهمان‌نوازی فرار کردم و پس از خستگی از ساعات غیرقابل ارتباط و حقوق کم، به حرفه فن‌آوری رفتم.

آیا شما برای ورود به تجربه کاربری (UX) مناسب هستید؟
آیا شما برای ورود به تجربه کاربری (UX) مناسب هستید؟

آیا برای تبدیل‌شدن به طراح UX نیاز به مدرک تحصیلی دارم؟

این‌یک تصور غلط رایج است، که صلاحیت‌های مربوط به فناوری یا حداقل یک زمینه خوب در فناوری، پیش‌نیازهای کار در این زمینه هستند. حتی ممکن است فکر کنید که کارفرمایان وقت خود را به داوطلب بدون مدرک دانشگاهی اختصاص نمی‌دهند. حقیقت این است که شما برای ورود به دنیای فناوری نیازی به مدرک دانشگاهی ندارید. درواقع بسیاری از افراد تغییردهنده شغل دریافته‌اند که بوت کمپ‌های UX وسیله‌ای مؤثر و ارزشمند برای شروع یک حرفه جدید است.

چگونه می‌توانم وارد طراحی UX شوم؟

اگر واقعاً مصمم هستید، می‌توانید با خواندن وبلاگ‌ها و کتاب‌های مربوط به UX ، گوش دادن به پادکست‌ها طراحی UX را به خود یاد دهید. این واقعاً بستگی دارد که چقدر تجربه مرتبط داشته باشید و آیا می‌توانید توانایی خود را در یک مصاحبه بدون داشتن صلاحیت پشتیبان گیری از خود نشان دهید.

همچنین می‌توانید یک دوره کوتاه UX  بگذرانید، یا یک برنامه صدور گواهینامه UX پیدا کنید که شمارا به‌طور کامل در دنیای UX غرق کند. داشتن یک مربی نه‌تنها بصیرت و تخصص یک متخصص باتجربه را برای شما فراهم می‌کند بلکه به شما کمک می‌کند در آن لحظه‌های اجتناب‌ناپذیر که از خودتان سؤال می‌کنید یا به خودتان شک دارید و تصمیم به تبدیل‌شدن به یک طراح UX ، انگیزه و پاسخگویی داشته باشید. برای اینکه با دوره‌ها و گواهینامه‌هایUX  آشنا شوید شمارا به مطالعه مقاله “بهترین برنامه‌های صدور گواهینامه طراحی UX کدامند؟” دعوت می‌کنم.

آیا شما برای ورود به تجربه کاربری (UX) مناسب هستید؟
آیا شما برای ورود به تجربه کاربری (UX) مناسب هستید؟

چگونه بفهمم که مهارت یک طراح UX خوب رادارم؟

مهارت‌های موردنیاز برای UX واقعاً متنوع است. اکثر مردم تعجب می‌کنند که طراحی تجربه کاربر کمتر به‌عنوان یک نوع خلاق کلیشه‌ای و بیشتر به مهارت‌های نرم مانند ارتباطات، سازمان‌دهی و تفکر انتقادی مربوط می‌شود.

بدیهی است که شما باید در انجام تحقیقات مربوط به کاربر، تجسم سفرهای کاربر و فریم وایر (و بیشتر فرآیندهای خاص UX و مهارت‌های فنی) راحت باشید، اما داشتن مهارت‌هایی مانند همدلی، اشتیاق، مدیریت زمان و توانایی مذاکره از اهمیت بیشتری برخوردار است. آگاهی قوی از نحوه کار مشاغل نیز بسیار مهم است، به‌ویژه اینکه می‌توانید سؤالات صحیحی را برای استخراج پاسخ در مورد آنچه مشتری در تلاش است به دست آورد، بپرسید. اما مهم‌ترین ویژگی شخصیت علاقه شدید به حل مسئله است.

CareerFoundry به‌منظور حل مشکلی که بنیان‌گذار ، Raffaela Rein ، تجربه کرده بود ، ایجاد شد. او می‌خواست از امور بانکی خارج شود و وارد فناوری شود اما نتوانست دوره‌ای متناسب با نیازهای او پیدا کند. استاد راهنمای UX، سارا دودی همچنین توصیه می‌کند: در زندگی روزمره خود به دنبال مشکلی باشید تا مهارت‌های حل مسئله را تقویت کند.

تحصیل در یک مدرک طراحی UX چگونه به من کمک می‌کند؟

مدرک طراحی UX یا سایر مدارک پیشرفته مزایای بسیاری دارد، مانند: یادگیری مفاهیم اصلی و عناصر فرآیند طراحی  UX که شما نمی‌دانید، بنابراین یک برنامه آموزشی ساخت‌یافته، از افرادی که سال‌ها تجربه UX دارند و درک خوبی ازآنچه شما باید به‌عنوان یک مبتدی UX بدانید، راهنمایی می‌کند.

یک برنامه طراحی UX به شما شبکه بزرگی از افراد را می‌دهد تا بتوانید خود را با آن‌ها محاصره کنید. این‌یک روش عالی برای کسب اطلاعات در مورد مشاغل و عقاید برگشتن از یکدیگر است. یک برنامه طراحی UX خوب به شما کمک می‌کند یک نمونه کاره حرفه‌ای قوی بسازید. نمونه کارهای موردنیاز اکثر مصاحبه‌های شغلی UX است، بنابراین یک برنامه مبتنی بر پروژه به شما کمک می‌کند تا ضمن ساخت و پالایش نمونه کارهای UX خود، به شما وقت و راهنمایی دهد.

اگر سابقه کار شغلی UX ندارید، یک برنامه به شما کمک می‌کند تا اولین مصاحبه خود را دریافت کنید. به‌خصوص اگر سابقه زیادی در (UX  یا زمینه مرتبط) ندارید، مدیران می‌خواهند بدانند که شما نوعی آموزش را برای کار به پایان رسانده‌اید. هنگامی‌که دو سال تجربه UX را در زیر کمربند خودخواهید دید، افراد دیگر واقعاً نگران صلاحیت شما نیستند و علاقه بیشتری به تجربه کاری شما دارند.

احساس دانایی  در UX هیچ چه کمکی به شما نمی‌کند؟

اصلی‌ترین چیزی که در طراحی UX به شما کمک نمی‌کند این است که احساس کنید همه‌چیز را می‌دانید. یک روز پس از اتمام دوره بیدار خواهید شد، و ناگهان احساس خواهید کرد، که همه‌چیز را می‌دانید. یک طراح UX  هرگز از همه‌چیز باخبر نخواهد شد، و سندرم تحریک‌کننده یک واقعیت رایج در میان طراحان UX جدید است.

به یاد داشته باشید که نقش یک طراح UX به‌طور مداوم در حال پیشرفت است و این واقعاً به این موضوع مربوط می‌شود که شما چگونه با فناوری‌ها و روندهای جدید به‌روز باشید و به‌طور مداوم پیشرفت‌های UX را مطالعه کنید. صلاحیت را به‌عنوان نقطه شروع یک سفر هیجان‌انگیز کشف UX تصور کنید و باتجربه‌تر شدن، اعتمادبه‌نفس شما بیشتر می‌شود. بسیاری از مهارت‌های شما باتجربه حاصل می‌شود، اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید با یادگیری از تجربه دیگران، روند کار را تسریع کنید.

نتیجه‌گیری

طراحی UX یک مسیر شغلی هیجان‌انگیز و باارزش است و یک صلاحیت رسمی می‌تواند راهی عالی برای شروع شما در آن سفر باشد. در آخر اینکه تابه‌حال چه خوانده‌اید و چه‌کار کرده‌اید اصلاً مهم  نیست، چیزی که مهم هست این‌که انقدر مطلب بخوانید در این حوزه که اول از همه متوجه شوید اصلاً این رشته چیست؟ (اگر شما هنوز با UX آشنا نیستید، پس حتماً مقاله “UX چیست و چه کاربردی دارد؟” را مطالعه کنید) و بعد با ویژگی‌های شخصیتی‌تان تطبیقش دهید.

این مقاله چقدر مفید بود؟ با کلیک روی ستاره ها رتبه بده تا بدونیم چه مدل مقالاتی بنویسیم...

میانگین امتیاز / 5. تعداد آراء: